NIEZBĘDNY, choć bywa niewystarczający. - Flow Mummmy
LIFESTYLE

NIEZBĘDNY, choć bywa niewystarczający.

Porozmawiajmy dzisiaj o czymś poważnym.

Wyobraź sobie taką sytuację:

Jesz batonika i nagle PRYSZCZ na środku nosa.

Myślisz “hmmm, pewnie zbieg okoliczności”. Ale za tydzień znowu jesz batonika i sytuacja się powtarza. Za trzecim razem to samo! Ile razy później skusisz się na taką przekąskę?

A gdyby po pringelsikach nagle robiło Ci się słabo? Ale tak wiesz, że aż położyć się trzeba na 30 minut, do tego zawroty głowy, duszności i palpitacje serca?

Albo gdyby po lodach, na 4 dni, nogi puchłyby o jakieś 5-6 centymetrów w obwodzie?

O ile prostsze byłoby wtedy odmawianie sobie tego całego syfiastego jedzenia?

A przecież to właśnie robią z nami fast foody! Tyle, że to wszystko jest przeciągnięte w czasie. Nie zauważamy tego, bo nasz organizm jest super mądry i z małą ilością “problemów” sobie radzi, niestety nawet on czasami nie daje rady.

Bo wiesz, to że to jedzenie jest pyszne i cudowne, to jest oczywiste! Myślisz, że ja nie wiem?! 😀

Problem w tym, że oprócz chwilowego “polepszenia nastroju” nie daje nam nic. Zupełnie nic…

I żeby było jasne… Czym innym jest zamawianie sobie pizzy, bo “nie mam siły gotować”. To nie jest spoko… Zrobienie sobie pożywnego dania zajmuje mniej czasu niż dodzwonienie się do restauracji, a poźniej jeszcze czekanie na dowóz.

Czym innym jest jedzenie tej samej pizzy na spotkaniu z przyjaciółmi, na randce. Nie mylmy tych pojęć. Nigdy nie odmówiłabym sobie spotkania z przyjaciółkami, tylko dlatego że nie chcę zjeść czegoś “niezdrowego”. Nie nie, w tę stronę nie idźmy.

“Odpowiednio zbilansowana dieta to czynnik NIEZBĘDNY do zachowania zdrowia. Czasami niewystarczający, ale zawsze NIEZBĘDNY.” To słowa mojej Pani Profesor ze studiów, które siedzą we mnie od 2 lat.

Nie ma zdrowia, bez zdrowej diety i aktywności fizycznej. Jesteś tym co jesz – dosłownie! Oczywiście, są takie substancje, które nasz organizm jest w stanie sam wytworzysz (mówimy wtedy o substancjach endogennych), ale zdecydowaną większość musi OTRZYMAĆ wraz z pokarmem (to substancje egzogenne), nie ma innej opcji. Do takich substancji należą wszystkie witaminy (w sumie oprócz witaminy D, którą organizm potrafi sam zsyntetyzować “ze słońca”, ale jak wiemy, w naszej szerokości geograficznej, tak czy siak musimy ją suplementować), wszystkie składniki mineralne, większość aminokwasów, węglowodany oraz NNKW, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (słynne omegą).

Uproszczając – nasz organizm potrafi sam wytwarzać tylko niektóre aminokwasy, nasycone kwasy tłuszczowe (gdyż je posiada) i w niektórych przypadkach glukozę (na drodze glukoneogenezy, w skrajnych przypadkach, np. głodówki). RESZTĘ MUSIMY MU DOSTARCZYĆ, żeby mógł prawidłowo funkcjonować. I teraz pomyśl, tak na chłopski rozum, ile Tychy składników, witamin, minerałów, egzogennych aminokwasów, omegą 3 i 6 jest w chipsach, batonach i lodach?

Nasze organizmy są zajebiste. Poradzą sobie z imprezą raz na jakiś czas, z wyjściem na lody z dzieciakami. Spokojnie. Ma ku temu zasoby. Ale nie poradzi sobie z opresją jaką mu fundujemy, nie dbając o niego dzień za dniem. Nie ma szans.

Kiedyś moja cudowna Basia Tworek powiedziałam, że “śmieciowe jedzenie i brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej to forma przemocy wobec własnego ciała”. I ja się z tym TOTALNIE zgadzam! Bo czy tak się dba o kogoś kogo się kocha? Nie sądzę…

Wiem, że to nie jest proste… Dokonywanie NOWYCH wyborów, jak bardzo by nie były dla nas dobre, zawsze jest trudne. Wiem o tym doskonale. Ale każdy taki, nawet najmniejszy, wybór, to krok ku lepszej relacji z ciałem. I potwórzę to po raz 183900: NIE DLATEGO, ŻE DUPA BĘDZIE MNIEJSZA. Zupełnie nie o to chodzi. Ta lepsza relacja będzie się budować właśnie na dbałości, zrozumieniu, byciu milszym i empatycznym. I to jest coś, czego nie da Ci nawet najbardziej wyrzeźbiony brzuch na świecie.

Nie wiesz od czego zacząć?

Po 1 przypominam o KONKURSIE (TUTAJ), który trwa do końca lipca.

Po 2 TUTAJ znajdziesz wszystko, co jest Ci potrzebne na początku. Przepisy, jadłospisy, wszystko. Żebyś mogła zacząć TU i TERAZ. Bez spiny, bez problemów, z dumą że zdecydowałaś się na ten krok 😀

 

   Send article as PDF   

Leave a Comment