Podcasty - moje ulubione tytuły. - Flow Mummmy
LIFESTYLE

Podcasty – moje ulubione tytuły.

19:45. Na dworze już ciemno, nie to że od razu noc, ale już na ławeczce pod blokiem człowiek nie posiedzi (a nie, to 20 lat temu…).

Jesień! Co z tego, że w dzień wciąż jakieś 25 stopni, skoro noce już tak zimne, że ostatnio rozważałam włączenie ogrzewania, gdyż co jak co, ale w skarpetach to ja spać nie będę.

A jak jesień, to co? Seriale! Książki! I ostatnio – PODCASTY!

O matko co to jest za dobro. Człowiek nie musi siedzieć na dupie i uważnie patrzeć czego ten policjant dokładnie szuka, bo przecież wiadomo, że jak tylko się odwróci, żeby wziąć łyczek herbatki, to już koniec, wątek zgubiony, nie wiadomo czy to były ślady krwi, rozlane wino, czy ktoś znowu umarł, a może ona go jednak zdradza?! A taki podcast… I paznokcie pomaluję, herbaty się napiję, ba! wykąpie się cała, a jak się zmęczę wieczorną pielęgnacją swojej osoby, to się położę i też będzie super. Nie wiem, może to chwilowa faza, nie mniej aktualnie jest w rozkwicie.

Jak można zauważyć, wszystkie podcasty skupiają się w okół tematu emocji, problemów ludzkiej psychiki. Nawet nr 1 na liście.

Wszystkie podcasty posłuchasz  ZA DARMO na platformie Spotify.

To co? Mój osobisty ranking polskich podcastów 🙂

1. Justyna Mazur Piąte: nie zabijaj.

Aktualny hit! Ja po to z psami na spacer wychodzę! Żadne “chłopcy wyjdźcie”. Ja sama! Bo to zawsze 20 minut odcinka do przodu. Podcasterka Justyna Mazur, prezentuje najciekawsze (chociaż to słowo tak średnio mi tu pasuje, bo jednak chodzi o morderstwa) sprawy kryminalne w Polsce. Te wyjaśnione i te które, nawet po kilkunastu latach, wciąż są w toku. Nie opowiada ich w czysto dziennikarski sposób, raczej jak koleżanka zafascynowana tematem: z emocjami, prywatnymi wątpliwościami. Po każdym odcinku, przynajmniej ja, zastanawiam się “jaaaak?!”, bo przecież kim innym jest seryjny morderca z zaburzoną osobowością, a czym innym nastolatek mordujący rodziców…

2. Marta Niedźwiedzka O zmierzchu.

Moja Królowa. Marta Niedźwiedzka, to pierwsza w Polsce licencjonowana Sex Couch.

“Jako life coach wspiera w rozwoju osoby kreatywne i poszukujące swojej drogi. Psycholog – prowadzi sesje indywidualne i warsztaty dla solistów i par. Jako mówca i autorka teorii popularyzuje świadomą seksualność – Slow Sex.

Od 2010 do 2014 współtworzyła projekt edukacji seksualnej Pussy Project / Party. W 2016 wydała bestseller „Slow Sex – uwolnij miłość”.”

Podcast “O zmierzchu”, to “domowa” autoterapia. Nie zliczę ile razy podczas jej odcinków płakałam, wkurwiałam się, stwierdzałam “no kurwa! to ja!”. O relacjach, szukaniu lepszych jakości w życiu, bez pieprzenia “jesteś najlepsza!”, za to z “wszyscy jesteśmy pokaleczeni”. I to nic, że odcinki wychodzą raz w tygodniu. Marty słucham co 2-3 dni, wracając do tych, które mnie poruszyły, wzruszyły, które w jakiś sposób tłumaczą moje aktualne emocje. Mało głaskania po głowie, za dużo “sama jesteś odpowiedzialna za swoje emocje”. Polecam. Chociaż nie obiecuję miłych chwil – raczej wgląd w ciemne strony samej siebie.

3. Zdrowa Głowa.

Podcast, który powstał jako część portalu  ZDROWAGLOWA.ORG. Osobą prowadzącą jest Joanna Gutral – “psycholożka i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz European Association for Behvioural and Cognitive Psychotherapy. Doktorantka Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu SWPS na wydziale psychologii, absolwentka całościowego szkolenia w Podyplomowej Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS”.

To kolejny, zaraz po “O zmierzchu” podcast, którego słucham, żeby zrozumieć/zmienić/zaakceptować samą siebie. Podcast w dużej części składa się z wywiadów” z psychologami, psychoterapeutami, autorami książek.

 

4. Kamą Wojtkiewicz. Sznurowadła myśli.

 

To jeden z tych milszych podcastów, gdzie podczas słuchania nie mam w sobie za nadto złości, smutku, rozczarowania. No chyba, że trafi się cięższy temat np. straty dziecka. Dużo wywiadów, sporo treści związanych z emocjami i zdrowiem psychicznym, czyli to co lubię najbardziej.

5. Strefa Psyche SWPS.

Podcast, który jest KOPALNIĄ informacji związanych z psychologią. Cały projekt “Strefa Psyche” Uniwersytetu SWPS to “ogólnopolski projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie. Odkrywa możliwości działania, jakie w różnych sferach życia daje psychologia. Jego założeniem jest udostępnienie rzetelnej wiedzy psychologicznej, do której można sięgać niezależnie od miejsca i czasu, w jakim się znajdujemy.”

Treści są różne: od zaburzeń osobowości, odżywiania, przez psychosomatykę, depresję, relacje na działaniu mózgu kończąc – złoto dla osób chcących rozbudować swoją wiedzę w tym temacie, ale także dla wszystkich borykających się z różnymi codziennymi problemami związanymi z emocjami, uzależnieniami itp.

 

 

   Send article as PDF   

Leave a Comment