"Aby rodzina mogła być razem" - Flow Mummmy
LIFESTYLE MACIERZYŃSTWO

“Aby rodzina mogła być razem”

Jest taki dom poza domem – Dom Fundacji Ronalda McDonalda, czyli miejsce wybudowane dla rodzin dzieci, które z powodu swojej ciężkiej i często długiej choroby, muszą zostać w szpitalu. Dzięki niemu rodziny mogą wspierać się i być blisko – razem.  

Mam 3 dzieci, na samą myśl o tym, że któreś z nich mogłoby zachorować.. nawet nie potrafię sobie tego wyobrazić. Takich rzeczy człowiek nie jest w stanie sobie wyobrazić… A być od któregoś z nich daleko? Nie przytulać, kiedy tego potrzebuje? Nie głaskać? To bardzo bolesne..

Wiedziałaś, że naukowcy już dawno udowodnili, że dotyk jest ludziom potrzebny do życia jak tlen? Deprywacja dotyku to coś, z czym człowiek nie jest w stanie sobie poradzić. 5 stycznia 1959 w czasopiśmie „American Psychologist” ukazał się artykuł Harry’ego Harlowa „The Nature of Love”. Do dziś studenci uczą się o jego eksperymencie, który dowiódł, że to nie pokarm, lecz właśnie bliskość ma największą wartość. 

Bliskość, to coś czego potrzebuje każdy człowiek, zwłaszcza ten malutki.

Teraz przez moment, przez tę krótką chwilę pomyśl sobie, jakie masz szczęście, że masz swoich bliskich obok. Że możesz ich zawołać, możesz przytulić, kiedy tylko masz na to ochotę. Możesz poczuć ich bliskość, powiedzieć „kocham”, przeczytać bajkę, podać herbatę, poleżeć i nawet udawać, że słuchasz kolejnej, już pewnie 1652 wymyślonej historii.

Dla tych, którym taka codzienność została odebrana, z pomocą przychodzi Fundacja Ronalda McDonalda. Daje rodzinom możliwość bycia razem – blisko. W jaki sposób? Od 2015 r.
w Krakowie funkcjonuje Dom Ronalda McDonalda, w którym mogą przebywać rodziny hospitalizowanych dzieci. W Warszawie powstaje drugi taki Dom – w przyszłym roku przyjmie pierwsze rodziny małych pacjentów.

Dom Ronalda McDonalda w Krakowie

14 października 2015, czyli ponad 5 lat temu, powstał pierwszy Dom Ronalda McDonalda
w Krakowie. Z bezpłatnego pobytu korzystają rodziny małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Pracownicy szpitala, wolontariusze, personel medyczny,
a przede wszystkim rodzice, doceniają jego wartość i widzą, jak pozytywnie wpłynął na jakość życia małych pacjentów i ich rodzin.

Dom Ronalda McDonalda, to miejsce, w którym rodziny chorych dzieci dostają namiastkę swojego domu. Tego, w którym mogą odpocząć, przygotować domowy obiad, wziąć prysznic. Z pozoru te codzienne czynności, w trakcie pobytu w szpitalu dziecka, są często niemożliwe do zrealizowania. 

Na świecie funkcjonuje niemal 400 Domów Ronalda McDonalda. Domów, gdzie mogą zamieszkać rodziny małych pacjentów i mieć namiastkę życia, za którym tak tęsknią, być blisko swoich dzieci wspólnie z innymi członkami rodziny.

Nowy Dom Ronalda McDonalda w Warszawie

Drugi Dom Ronalda McDonalda, który zostanie otwarty już w przyszłym roku, zlokalizowany jest przy szpitalu pediatrycznym na terenie kampusu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. „Dom poza domem” to wielkie wsparcie dla rodzin dzieci, które z powodu długotrwałego leczenia, muszą pozostać w szpitalu. A warto dodać, że ten warszawski Dom, będzie wyjątkowy – specjalnie dla rodzeństwa małych pacjentów, zostanie otwarte w nim przedszkole. Dedykowane na co dzień miejsce dla dzieci pracowników szpitala i kampusu, będzie także miejscem dla zdrowego rodzeństwa, które przyjechało razem z rodzicami, by wspierać swoją chorą siostrę lub brata. 

Dom Ronalda McDonalda w Warszawie

Rodziny chorych maluchów już w przyszłym roku będą mogły bezpłatnie zamieszkać w Domu Ronalda McDonalda w Warszawie. Będzie on wyposażony w 25 komfortowych pokoi oraz nowocześnie zaprojektowaną przestrzeń wspólną – kuchnię, jadalnię, salon spotkań, bibliotekę i pralnię. W takich warunkach rodzice będą mogli odpocząć od trudów szpitalnych wyzwań, skupić się na leczeniu dziecka, a nie na codziennych problemach, takich jak zrobienie prania. Wsparcie i pomoc otrzymają od pracowników i wolontariuszy, ale także od innych mieszkańców domu, którzy na co dzień walczą o to samo: powrót do zdrowia
i normalności. Wszystko po to, żeby służyć misji „Aby rodzina mogła być razem”.

 

Dom Ronalda McDonalda w Krakowie

Dom Ronalda McDonalda w Krakowie

 

Dom Ronalda McDonalda w Krakowie

Pomóż rodzinom chorych dzieci!

Każdy z nas może wesprzeć programy Fundacji Ronalda McDonalda. W jaki sposób? Wystarczy wziąć udział w tegorocznej akcji McHappy Day organizowanej w dwa pierwsze weekendy grudnia w restauracjach McDonald’s w całej Polsce. Jeszcze tylko w weekend 12-13 grudnia 1 zł z każdej zakupionej porcji frytek będzie przekazany na wyposażenie
i funkcjonowanie Domu Ronalda McDonalda w Warszawie. 

Ponadto, wsparcia Fundacji Ronalda McDonalda można udzielić: 

  1. wpłacając dowolną kwotą na wybrany przez siebie program (Pokój Rodzinny, Dom Ronalda McDonalda  czy szkolenia lekarzy) TUTAJ
  2. przekazując 1% swojego podatku dochodowego – TUTAJ więcej info

 

Materiał powstał we współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda

Fundacja Ronalda McDonalda wspiera rodziny, aby mogły być razem – Ty też możesz pomóc!

 

   Send article as PDF   

Leave a Comment