9 największych bzdur na temat ciąży. - Flow Mummmy
LIFESTYLE MACIERZYŃSTWO

9 największych bzdur na temat ciąży.

Ja wiem, że w ostatniej ciąży to ja byłam hohoho i jeszcze trochę czasu temu. Wiem. Najmłodszy Teodor skończył niedawno 4 latka, a 4 lata to naprawdę sporo! Wiesz ile rzeczy od tego czasu odkryto?! Ja nie wiem, ale jestem pewna, że całkiem sporo.

Do ciąży mam dość dziwny stosunek. Taka trochę relacja love-hate. Wiesz co mam na myśli? Niby jest to piękny czas oczekiwania, spokoju (hahaha przy pierwszej ciąży to może ok, ale przy każdej kolejnej??), a z drugiej, jak sobie człowiek przypomni ten ciężar, tę zgagę, to rzyganko… eehhh

Pamiętajcie, jeżeli coś macie w głowach, jeżeli coś Wam się przypomni, to dawajcie, bo jestem pewna, że ja wszystkich bzdur nie znam.

 

1. CIĄŻA TO NIE CHOROBA.

Ok, na liście chorób jej pewnie nie ma, ale jak słyszę ten argument od kogoś komu nie chce się dupy podnieść, żeby ciężarnej ustąpić miejsca w kolejce, autobusie czy gdziekolwiek, to dostaję ataku nerwicy. Ciąża to nie jest choroba, ale jest to stan ekstremalny dla organizmu. Koniec kropka.

2. W CIĄŻY TRZEBA JEŚĆ ZA DWÓCH.

Oczywiście najczęściej powtarzają tę bzdurę przez nasze babcie (musimy je zrozumieć, za ich czasów nic nie było :/), ale niestety często kobiety dają sobie przyzwolenie na duże ilości niezdrowego jedzenia (wiem co mówię, sama tak robiłam :/). A później jest płacz bo dupa wielka. Nie wspomnę już nawet o zdrowiu kobiety i dziecka. Ciąża to czas, kiedy uważniej powinnyśmy przyjrzeć się swojej diecie. Dla siebie samych i dla naszego maluszka. Ważna sprawa: w pierwszym trymestrze zapotrzebowanie kaloryczne nie zmienia się wcale! W drugim zwiększa się o 36o kcal, a w trzecim o 475 kcal. Uwierz mi, to wcale nie jest dużo jeżeli chodzi o słodycze…

3. NIE MOŻNA PIĆ KAWY.

Można! Oczywiście nie wiadrami, ale dopuszczalna ilość to 200 mg kofeiny dziennie, czyli 1-2 kawy 🙂

4. MUSISZ JEŚĆ MIĘSO.

No nie musisz. Dieta wegańska już dawno została uznana jako zdrową dla ludzi na każdym etapie życia. Mało tego, często właśnie weganki przykładają większą wagę do jakości swojego jadłospisu (jedzą więcej warzyw, owoców, kasz, a nie zapychają się frytkami czy burgerami – oczywiście trochę generalizuję, ale wiesz co mam na myśli). Polecam przeczytać artykuł Mamy Ginekolog 🙂

5. NIE MOŻESZ BIEGAĆ I JEŹDZIĆ NA ROWERZE (a najlepiej to w ogóle leż plackiem).

Zasada jest jedna – jeżeli kobieta byłą aktywna przed ciążą to i w trakcie powinna aktywna zostać. Jeżeli przed ciążą leżała plackiem, to w pierwszym trymestrze wciąż powinna darować sobie aktywność, ale od drugiego trymestru jakieś spacery, delikatne ćwiczenia są jak najbardziej wskazane. Oczywiście za zgodą lekarza! Biegać też można 🙂 A na rower trzeba uważać, bo jednak środek ciężkości się zmienia, ale stacjonarny? Na luzaczku!

6. JEDNO PIWO NIE ZASZKODZI.

Oglądałam kiedyś super wywiad z prof. Dębskim, gdzie odpowiedział na pytanie odnośnie dopuszczalnej ilości alkoholu w ciąży. Powiedział, że oficjalne stanowisko to “zero alkoholu w ciąży”, dlaczego? Bo dla to co dla jednej osoby będzie dopuszczalną dla zdrowia granicą, dla innej może okazać się dawką śmiertelną. A nikt z nas nie wie w jakiej grupie się znajduje.

7. MASZ KOTA? WYRZUĆ GO Z DOMU.

Oczywiście mit ten jest związany z obawą o zarażenie się toksoplazmozą. A wystarczy poczytać, dowiedzieć się, że większość zakażeń wynika ze spożycia surowego mięsa, nieumytych owoców czy warzyw. A jeżeli masz kota, to niech kuwetę lepiej sprząta mąż. Tyle.

8. SEKS W CIĄŻY?! NEVER.

Ja proponuję troszkę dokształcić się w temacie biologii. Jedynie lekarz może Ci zabronić seksu w czasie ciąży. Niech żaden zabobon Cię w tym temacie nie powstrzyma :))

9. W CZASIE CIĄŻY KAŻDA KOBIETA PROMIENIEJE!

Taaak! Powiedz to zwłaszcza tym kobietom, które w tym czasie puchną, atakuje je trądzik albo dostają plam. Ooo i powiedz to kobietom, które aktualnie są przed terminem porodu. Serio. Może i niektóre kobiety faktycznie ładnie w ciąży wyglądają, ale uwierz mi, to żadna reguła…

A o najgłupszych ciążowych zabobonach przeczytasz TUTAJ 🙂

 

   Send article as PDF   

Leave a Comment