"Poproszę o instrukcję obsługi do syna." - Flow Mummmy
MACIERZYŃSTWO

„Poproszę o instrukcję obsługi do syna.”

Pamiętam dzień, w którym dowiedziałam się, że będę miała syna. Dziwna sprawa, bo przecież od zawsze chciałam mieć córkę. W sumie nie tyle chciałam, co kompletnie nie wiedziałam, jak takich synów się wychowuje. Na kształt czego? Z jakimś wzorem? O co chodzi?

Długo marzyłam o córce. Nie, nie dla lalek, różowych sukieneczek czy opasek z gwiazdką. Nie mój klimat. Róż jako kolor jest może i uroczy, ale jako styl życia, kompletnie do mnie nie przemawia. O córce marzyłam, bo przecież o facetach wiedziałam tyle, czego sama się nauczyłam, czyli że w sumie nie są aż tak fajni jak im się wydaje, że za dużo imprezują, za mało czytają i najczęściej kiepsko gotują i sprzątają. O chłopakach nie wiedziałam nic, oprócz tego, że będę mamą jednego z nich.

To jak ma być? Facet może płakać czy nie? 

Nie mówię do swoich synków „nie płacz jak baba”. Nie mówię, bo przecież co ma zrobić 3 czy 5 latek, kiedy mu źle? A 10 letni chłopiec? Jemu jeszcze wypada? Przecież nie chcę, żeby jako dorośli mężczyźni, ryczeli przez byle pierdołę. I nie mów mi, że im przejdzie – mi nie przeszło.

Chce się bawić wózkiem? Niech się bawi.

Chce się bawić lalkami? Kup mu lalkę!

I ja się z tym zgadzam. Jasne, niech się przygotowuje do roli ojca. Ale co jeśli nie chce? To znaczy, że będzie kiepskim tatą? Bzdura, wszystkiego się nauczy, tylko kiedy?

Mówi się, że wszystkie dzieci są takie same, niezależnie od płci. Ale czy napewno? Wszyscy dorośli ludzie też są „tacy sami”, ale jednak trochę płeć determinuje ich wygląd, zachowanie. To sprawa tylko hormonów? A może też wychowania?

Kiedy mówić chłopcu „jak cię biją, to się broń”, a może nie mówić tego w ogóle?

Kiedy mówić, że jednak wypadałoby być silniejszym? Bo przecież tego oczekujemy od facetów.

Kiedy mówić „nie becz tyle!”?  Przecież płaczący mężczyzna, to wstyd i siara, zero akceptacji. No chyba, że płacze podczas porodu, wtedy jest to wskazane, urocze i w ogóle rozpływające serce.

Kiedy tłumaczyć „masz być męski!”, i co to w ogóle oznacza?

Marzę o instrukcji do wychowania synów. Marzę o niej, bo tak naprawdę wiem tylko tyle, jakimi facetami powinni być, aby społczeństwo, ich bliscy, byli nimi zachwyceni. Ale co z nimi? A co jeśli oni wcale nie chcą być zachwycający?

A może olać wszystko, dbać o ich szczęście, a męskością zajmie się tata, dziadek, kolega?

Ponoć szczęśliwego chłopca może wychować kobieta silna. Ile w tym prawdy? Nie mam pojęcia. Okaże się za 10-20 lat…

 

 


Free PDF    Send article as PDF   

7 komentarzy

  • Mam dwóch synów. Jakbyś jednak miała jakąś i instrukcję to podziel się 😉

  • Też poproszę taką instrukcję! To chyba prawda że silna kobieta wychowa szczęśliwego faceta 🙂 znam mamy które takie nie były i znam ich synów, a także znam te silne i ich „chłopaków”. Da się zauważyć różnicę.

  • Ja od zawsze chciałam syna! Dzisiaj mam dwóch biegajacych chlopakow 🙂 Pozwalam Im płakać tyle ile potrzebują, przytulać się. Bawia sie w zabawy „dla dziewczynek”. Mają 2,5 i 4,5 latek… mają czas na wszystko. Na stanie się „twardym” kiedy trzeba, na znalezienie swojej drogi.

  • „Ponoć szczęśliwego chłopca może wychować kobieta silna.” – a ja bym powiedziała inaczej: „Szczęśliwego chłopca, a potem mężczyznę może wychować kobieta, która szanuje mężczyzn i w odpowiednim momencie pozwala chłopcu pójść do taty, by tam znalazł potrzebną mu energię”.

  • Często wszystko wychodzi na przekór temu co sobie założyłyśmy, może dla tego żebyśmy czegoś nowego się nauczyły ? Nabrały doświadczenia? Mi to w pierwszej chwili przyszło na myśl 🙂

  • Tak sobie teraz pomyślałam, czy jak piszesz swoje „felietony” to czujesz się jak Carrie Bradshaw? 😀 I muszę powiedzieć, że zapuściłaś się z komentarzami ;-);-);-)

  • Obawiam się, że nie ma takiej instrukcji. Ktoś mądry kiedyś powiedział, że tzw. pedagogika, to jest studium indywidualnego przypadku. Owszem są ogólne zasady, ale jak je stosować w konkretnej sytuacji, to już kwestia naszej roztropności. Człowiek jest na tyle skomplikowanym „urządzeniem”, że nie da się napisać do niego szczegółowej instrukcji.

Leave a Comment